Dnevnik človeške ribice 2022

Leglo zmajevih mladičkov 2022

15. 6. 2022

1. DAN


“A imate nova jajčeca?” povsem nedolžno vpraša 13-letni Jaka Kresnik iz OŠ Loče med šolskim izletom in se vpiše v zgodovino Postojnske jame kot »novi odkritelj«. V enem od akvarijev je kot prvi opazil drobna jajčeca in s svojim vprašanjem presenetil celo vodnika in biologe. In seveda sprožil neizmerno veselje in vznemirjenje! Res, ena od človeških ribic, tokrat v Vivariju, je odložila nekaj jajčec. Letos bomo imeli novo leglo zmajčkov!

ALI STE VEDELI?

Leta 2016 smo v Postojnski jami bili priča prvemu izleganju mladičkov človeške ribice v turistični jami v 200-letni zgodovini.

16. 6. 2022

2. DAN


Ekipa jamskega laboratorija bo spet imela polne roke dela! Tokrat v nekoliko drugačni sestavi kot ob prvem podvigu leta 2016. Vodji Katji Dolenc Batagelj in biologu Primožu Gnezdi se je v vmesnem času pridružila še biologinja Katarina Kanduč.

ALI STE VEDELI?

Ekipa varuhov zmajevih mladičkov iz Postojnske jame je bila prav letos razglašena za finaliste prestižnega mednarodnega tekmovanja NATURA 2000 v organizaciji strokovne Evropske komisije, ki zaseda v Bruslju.

17. 6. 2022

3. DAN


Ekipa najprej poskrbi za varnost našega novega zaklada. Katarina zatemni akvarij s temnim filcem in zavaruje območje pred radovednimi pogledi. Vključijo se IR kamere, ki bodo snemale samičko med odlaganjem in nastanejo prvi posnetki jajčec bodočih zmajevih mladičkov.

ALI STE VEDELI?

V Postojnski jami z IR kamerami že od leta 2016 skrbno beležimo zanimivo življenje človeške ribice. Naš arhiv z deset tisočimi urami posnetkov je neprecenljiv vir informacij za znanost in ponuja dragocen vpogled v razvoj ene najmanj raziskanih živalskih vrst.    

18. 6. 2022

4. DAN


Našteli smo 13 zdravih jajčec! V sodelovanju z Biotehniško fakulteto leglo 2022 prvič obišče prof. dr. Lilijana Bizjak-Mali. Ocenjuje, da so jajčeca stara 5-6 dni, v zgodnji fazi embrio geneze, in sicer v obdobju zigote in delitev.

ALI STE VEDELI?

Odlaganje jajčec pri človeški ribici lahko traja tudi več tednov, zato lahko hkrati opazujemo embrije v različnih fazah razvoja.   

19. 6. 2022

5. DAN


Samička pridno odlaga jajčeca. Imamo jih že 24, brazdanje lepo napreduje. Med njimi še posebej izstopa eno: priča smo redkemu pojavu dveh jajčec znotraj enega ovoja! Stiskamo pesti za dvojčka!

ALI STE VEDELI?

Pojav, ki smo mu priča, je identičen risbi nemške znanstvenice Marie von Chauvin iz daljnega leta 1883, ko je raziskovala razmnoževanje Proteusa. Gre za domnevno edini izris in zapis na svetu o dvojčkih človeške ribice, vendar o zaključku raziskovanja ni podatkov.

21. 6. 2022

7. DAN


»TCL,« poudarja vodja laboratorija Katja Dolenc Batagelj in s tajno kratico, ki jo ekipa biologov v Postojnski jami dobro pozna, opominja, kako pomembna je brezpogojna skrb in ljubezen za ribice.  Jajčeca vsak dan vnovič natančno pregledajo in med trenutno 27 jajčeci opazijo 3 kritična. Enega Katarina odmakne v karanteno, preostali dve bodo skrbno opazovali.

 

23. 6. 2022

9. DAN


Polni upanja in z navdušenjem zremo v dvojčka, ko se v hipu zgodi nepričakovan preobrat. Mati zmajevka po nekaj dolgih poskusih požre ovoj z dvema jajčecema. Zavlada tišina, ekipa niha med žalostjo in razočaranjem. Odpirajo se nova znanstvena vprašanja, s ključnikom ZAKAJ.

ALI STE VEDELI?

Mati zmajevka naj bi po doslej znanih podatkih pojedla zgolj neoplojena ali poškodovana jajčeca. V katero kategorijo sodita dvojčka?

4. 7. 2022

20. DAN


Živahno dogajanje se še kar nadaljuje. Naši varuhi zmajevih mladičkov so našteli že 43 jajčec! Bliža se čas, ko jih bo iz velikega akvarija nujno preseliti v nadzorovano okolje, s čimer jim bomo zagotovili optimalne pogoje za razvoj. Zavedamo se zahtevnosti naslednjega koraka, a ne dvomimo v spretnost in iznajdljivost ekipe.

ALI STE VEDELI?

V Postojnski jami od leta 2016 že stoji edinstven jamski laboratorij, ki ga je znanstvena srenja označila kot »pomemben korak pri implementiranju optimalnih življenjskih pogojev za uspešno vzrejo Proteusa v ujetništvu«.

10. 7. 2022

26. DAN


Neopren je pripravljen, selitvena ekipa zbrana. Fokus je na 43 dragocenih jajčecih. Biologinja Katarina se osredotočena potopi v akvarij in s kirurško preciznostjo ob asistenci kolega biologa Primoža in vodje laboratorija uspešno zaključijo operacijo “selitev”. Bodoči zmajčki so po večurnem postopku preseljeni v dva povsem nova, z lastnim know how-om skrbno načrtovana akvarija.

ALI STE VEDELI?
Temperatura vode v akvariju je skladno s temperaturo Vivarija skozi celo leto okrog 10,5°C.

25. 7. 2022

41. DAN


Skrb za jajčeca človeške ribice so naša prioriteta. Ekipa biologov z vodjo laboratorija nadzoruje 24 ur na dan, 7 dni v tednu, vsak njihov premik, napredek in morebitna odstopanja pri razvoju. Odstranili smo še tri propadajoča jajčeca.

27. 7. 2022

43. DAN


Propadajoča jajčeca lahko ogrozijo preostanek zaroda. Biologinja je opazila abnormalen razvoj in propadanje še pri 2 jajčecih, ki smo jih nemudoma odstranili.

ALI STE VEDELI?

Po statističnem sklepanju znanstvenikov v naravi od 500 odloženih jajčec dosežeta odraslost le 2 osebka. Velikost legla pogojuje vrsta dejavnikov, kot so oplojenost jajčec, možnost okužbe, genetski red in  »požrešnost zmajevke«.

13. 8. 2022

60. DAN


Dnevno spremljamo uspešen razvoj in napredek naših zmajčkov. Zdaj že z radovednostjo opazujemo vidne zametke sprednjih okončin in zunanjih škrg.

ALI STE VEDELI?

Ker človeška ribica živi v vodi, je ohranila zunanje škrge, kakršne imajo ličinke dvoživk.

23. 8. 2022

70. DAN


Ličinke že veselo poplesujejo v svojih želatinastih ovojih in se pripravljajo na izleganje. 

31. 8. 2022

78. DAN


Embriji človeške ribice se opazno hitro razvijajo in so lepo pigmentirani, izrazito vidni sta tudi črni očesci.

ALI STE VEDELI?

Mladički človeške ribice se izležejo z očmi, odrasli osebki pa so praviloma brez temnega zaščitnega barvila, oči pa zakrknejo, prekrije jih koža. 

22. 9. 2022

100. DAN


Sredi veselega dogajanja nas razžalosti dejstvo: naša biologinja celo v jamski kapnici, ki pronica v jamo skozi večmetrske plasti zemlje, opazi mikroplastiko.

ALI STE VEDELI?

Italijanski znanstveniki so nedavno delce mikroplastike našli celo v materinem mleku.

7. 10. 2022

115. DAN


24 zmajevih mladičkov je že zunaj.

8 jih je še v varnem zavetju želatinastega ovoja. Eden se s težavo prebija ven, na pomoč mu bo priskočila naša biologinja – babica Katarina! 😊

12. 10. 2022

120. DAN


V prvih tednih po izleganju zmajčki nepremično ležijo na boku, splavajo le, če jih kaj zmoti. Hrano črpajo iz rumenjaka, ki je lepo viden na  trebušni strani

15. 10. 2022

123. dan


Zmajčki že kažejo svojo moč. Postavili so se na trebušček, dvignili so se na nogice in se s pomočjo njih že premikajo.

19. 10. 2022

127. DAN


Odštevamo dneve, seštevamo mladičke!

Izleglo se je že 30 zmajčkov. Čakamo samo še zadnja dva …

10. 11. 2022

149. DAN


Piše se zgodovina! Dočakali smo še zadnjega zmajčka iz Legla 2022! Rekordna 74-odstotna reprodukcijska uspešnost je dosežena! 
Na svet je končno priplaval še zadnji, 32 mladiček, ki se, na pol poti iz ovojnice, več dni ni mogel izleči. Urgenten primer zazna vodja laboratorija! Z natančnimi navodili (kar prek telefona) usmerja biologa Primoža, ki mladičku s precizno tehniko odstrani ovojnico in mu pomaga na svet!

26. 1. 2023

Protect Proteus Project


Po tem, ko nas je novinarka National Geographica razglasila za Hišo zmajev je napočil čas za PPP! Trajnosten projekt, s katerim ciljano zbiramo sredstva za zagotavljanje optimalnih življenjskih pogojev za naše zmajčke in dolgoročno ohranjanje čiste pitne vode.

Človeška ribica ima moči superjunakov. Superjunak pa je lahko vsak, ki z nakupom zapestnice Protect Proteus podpira projekt.